Otistik hastalığının sebepleri ve belirtileri

Otistik hastalığının sebepleri ve tedavi yöntemleri gibi bilgileri öğrenmek isteyen arkadaşlarmız için bu makalemizde otistik hastalığı hakkında detaylı bilgileri paylaşıyoruz.

Otizm ,bebeklik doneminden itibaren farkedilen bir rahatsizliktir.Otistik bebeklerin dis dunya ile ilgi kurmadiklari dikkati ceker,bebekken dahi etrafindaki insanlarin,annelerinin veya bakicilarini gozune,yuzune bakmazlar.kendi dunyalarinda olmaktan hoslanirlar.kendi yataklarinda olmak,kucaga alinmaktan daha hos gelir.kucaga alindiklari zaman ise,kucaginaalan kisiyle butunluk saglamaz.vucudun fiziki olarak sekline uyum gostermezler.kucakta adeta heykel gibi dururlar…
Otistik cocuklar en cok konusma gecikmesi sikayeti ile 4yas civarinda hekime getirilirler.bedensel gelisimi yasina uygun olan cocugun konusmasi.yasitlarina oldukca geridir…
yurumeleri ise yasitlariyla ayni donemde olur,ustelik fiziki olarak cogu sempatik,guzel gorunumlu ve saglikli cocuklardir…
Bazi otistik cocuklar zamaninda konusurlar,ama bizim aliskin oldugumuz sekilde degil.daha cok soylenenleri tekrarlanma tarzinda olur.bircok otistik cocuk cok guzel sarki soyleyebilir.muzikten cok hoslanirlar.bu tur hasretlerine ragmen konusmadiklarini goruruz. .sorulara cevap vermezler.temel proplem iletisim kuramamalaridir.sosyal etkilesme girmekten memnun kalmazlar,soru soruldugunda yanliz bakilmakla yetinebilirler,ya soruyu tekrarlar veya hic cevap vermezler.aileler cogu zaman `´sanki bizi duymuyorlar“diye durumdan yakinirlar..

KILINIK BULGULAR-
Sosyal iliskilerde ciddi eksikler,yani gulumsemenin yok veya gecikmis olmasi:kendisine bakan kisilere ilgisiz kalma ve taniyamama siklikla hayatin ilk yilinda ortaya cikar.2-3 yasta oyun oynamama ve izafi olarak kisiler arasi iliski kurmaya karsi etkisiz bulgulari eklenir.konusma gelisimi cogunlukla epey gecikmistr..

Otizmin Sebebi ve SIKLIGI
Bütün arastirmalara ragmen tespit edilememistir.
soyacekim(irsiyet)etkili bir faktordur.
yaklasik 10.000 cocuktan 4ünde gorulur.erkek cocuklarda kizlara oranla 4-5kat daha sIktIr.
Otizmin Tedavisi

Tedavide prensip ,cocugu yanlizlik dunyasina cekilmeye birakmamak,onu hep zorlamaktir.cocuklarin mevcut potansiyelerini daha iyi kullanabilmelerine yardimci olunmali,kendilerini ve isteklerini daha iyi ifade edebilir hala gelmeleri saglanmalidir.

BU YUZDEN AILE;OTIZM KONUSUNDA BILGILENMELI;TEDAVI EKIBIYLE ISBIRLIGI YAPMALIDIR:::
hastaliga özgü bir ilac yoktur.ancak kendine veya etrafina zarar veren;huzursuz ,uykusuz,asiri hareketli cocuklara bazi ilaclar kullanilmaktadir.

Hastligin gidisati
Otizm genelde gidisi kotu olan ve hayat boyu suren bir bozukluktur.Otistik cocuklarin ancak yüzde 10u ileriki hayatlarinda baskalarina muhtac olmadan yasamlarini sürdürebilirken buyuk kismi bagimsiz yasayamaz.

Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Bu belirtiler otizmi, Asperger sendromu gibi daha hafif seyreden otistik spektrum bozukluğundan (OSB) ayırır.Otizm kalıtımsal kökenlidir ancak kalıtsallığı oldukça karmaşıktır ve OSB’nin kökeninin çoklu gen etkileşimlerinden mi yoksa ender görülen mutasyonlardan mı kaynaklandığı çok açık değildir. Nadir vakalarda, doğum sakatlıklarına neden olan etmenlerle yakından bağlantılıdır.Diğer görüşlere göre ise çocuklukta yapılan aşılar gibi nedenler tartışmalıdır ve aşı kökenli varsayımların ikna edici bilimsel kanıtları yoktur. Yakın dönem araştırmaları otizmin prevalansını 1.000 kişiye bir ya da iki vaka olarak tahmin eder, aynı araştırmalardaki tahminlere göre OSB yaklaşık 1.000 kişide altı vakadır ve erkeklerde rastlanma oranı kadınlara göre 4,3 kat daha fazladır. Otizm vakalarının sayısı 1980’lerden beri oldukça fazla oranda artmıştır. Bunun nedeni kısmen tanı koyma yöntemlerindeki değişikliklerdir; gerçek prevalansın artıp artmadığı anlaşılamamıştır.

Otizm beynin birçok kısmını etkiler ama bu etkinin nasıl geliştiği çok iyi anlaşılamamıştır. Ebeveynler genellikle çocuklarının yaşamının ilk iki yılında belirtileri fark eder. Erken davranışsal ya da kavrayışsal müdahaleler çocukların kendine bakabilme yetisi ile sosyal ve iletişimsel yetiler kazanmasına yardımcı olabilir. Otizmin çaresi yoktur.Otistik çocukların çok azı erişkin olduktan sonra bağımsız yaşamakta, bunlardan bir kısmı bunda başarılı olabilmektedir.Bazılarının otizme bir çare aradığı, diğerlerinin de otizmin bir bozukluktan çok bir durum olduğuna inandığı bir otistik kültür ortaya çıkmıştır.

Bir önceki yazımız olan Gizli kalp krizi nedir? başlıklı makalemizde gizli kalp belirtileri, gizli kalp hastalığı ve gizli kalp hastalığı belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
kalp-krizi
Gizli kalp krizi nedir?

Kalp krizi en yaygın görülen rahatsızlıklar arasında yer almaya devam ediyor. Gizli kalp krizinin belirti ve tedavi yöntemlerini öğrenmeniz sağlığınız...

Kapat